Tasarruflu Kombiler / Yüksek Enerjili Tasarruflu Kombiler
Daikin N Serisi Klimalar

ISI PAY ÖLÇER KULLANDILAR KAZANDILAR

Etiketler:  , ,

(ISI PAY ÖLÇER)
ENVER Derneği Bursa Şubesi Başkanı Dr. Müh. Mustafa Uysal, pay ölçer cihazı kullanılan ve ısı yalıtımı yapılan binalarda büyük ölçüde enerji tasarrufu sağlandığını söyledi.
Son yıllarda ısıtma için kullandığımız doğalgaz fiyatları artınca doğal olarak enerji faturalarımız da kabardı diyen Uysal, 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu (ENVER) çerçevesinde 5 yıllık geçiş süresi 3 Mayıs 2012’de doldu. 2000 metrekarenin üzerinde tüketim alanı olan binaların merkezi ısıtma ile ısıtılması ve binalarda ´ısı paylaşım´ mecburiyeti getirildi. Bu kanun ile evlerde ısının dağılımını ölçmek mecburi hale getirildi, yani daha önce metrekare veya su sayaçları ile yapılan ısı tüketimi paylaşımı artık pay ölçer sayaçlar ile yapılacak dedi.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı´nın Türkiye´de merkezi sistemle ısınan 2 milyona yakın bina olduğunu açıkladığını, 5 yılda binaların yüzde 5´inin bu sisteme geçtiğini bildiren Uysal, Bakanlık 3 Mayıstan sonra uygulama yapmayan binaların yönetimleri hakkında suç duyurusunda bulunulabileceğini hatırlattı. Geçen yıl yürürlüğe giren ısı pay ölçerleri takanlar bu sene kazandı. Bursa’daki Bilim Sitesi, geçen yıl taktığı ısı pay ölçer cihazıyla ısı tüketimlerini yüzde 55 oranında azalttı. Türkiye’de çok önemli ısı kayıpları yaşanıyor. Pay ölçer kullanan binalarda yüzde 40’a varan tasarruf elde edilebiliriz. Doğalgaz ile ısınan konutlarda, doğalgaz tüketimi sırasında ciddi israflar yaşanmaktadır. Serinlemek için kaloriferlerin kısılması yerine cam açılması, gereksiz yanan peteklerin kısılmaması ve izolasyona önem verilmemesi sonucunda yüzde 60’ların üzerinde kayıplar ile karşı karşıyayız. Sistemin çalışması için binada bulunan tüm kalorifer peteklerine uzaktan okumalı ısı ölçüm ekipmanları ve oda sıcaklığını ayarladığınız seviyede sabit tutan özel radyatör vanaları takılıyor. Bu ekipman sayesinde gider paylaşım şirketi dairelerin ısı tüketimini daireye girmeden ölçerken, daire sakinleri de dairelerinin ısı seviyesini tercih ettikleri seviyede sabit tutabiliyor. Pay ölçüm sistemine geçilmesi ile birlikte her dairenin ısı tüketimi hassas bir şekilde ölçümlenmekte ve kaloriferlerini bilinçli kullanan, ısı israfını önleyici tedbirler alan kullanıcılar ciddi tasarruflar sağlayabilmektedir. Isı pay ölçüm yasasının yürürlüğe girmesi ile birlikte merkezi sistemle ısınan binalarda mevcut ısı paylaşım yöntemleri (arsa payına, petek veya kişi sayısına göre paylaşım) kanunsuz sayılacak. Bu durum uygulamaya geçmeyen yöneticileri kanuna muhalefetten suçlu duruma düşürürken, yasanın yürürlüğe girmesini takip eden ilk ısıtma döneminde (Kasım 2012) uygulamaya geçmeyen binalarda, ısı parası ödemek istemeyen daire sakinlerine, ısı parasının kanuna aykırı bölüştürüldüğünü öne sürüp, paylaşım kanuna uygun yapılana kadar ısı parası ödememe hakkı veriyor. Apartman sakinleri kanuna aykırı aidat parası toplanıyor şeklinde suç duyurusunda bulunursa, yöneticiye bin 600 lira ceza kesilebilecek” diye konuştu.
İyi takip yapılmadığına dikkat çeken Dr. Mustafa Uysal, “Caydırıcılık sadece cezada aranmamalı, yüksek yakıt maliyetleri de bir unsur olmalıdır. Şimdi tüketicinin önümüzdeki yıl yüzde 40 daha az enerji sarf etmesi imkânı bulunmaktadır” dedi.

Haber ile ilgili Doküman ve Video Görüntüleri

DİĞER HABERLER
Bir kombiden daha fazlası: Nitron Condense Yoğuşmalı Kombi
Baymak´tan Magnus Yer Tipi Premix Yoğuşmalı Kazan
ŞEHRİN İÇİNİ ISITAN HOLLANDALI GELDİ! MAGNUS YER TİPİ PREMIX YOĞUŞMALI KAZAN!
Bosch Class 6000 W İçinizi Isıtacak
Ariston Thermo başarıyı ödüllendirdi
Danfoss Döşemeden Isıtma Sistemleri, Teskon Sodex Fuarı´nın ilgi odağı oldu
Bosch´un yeni seri UNI3000F düşük sıcaklık kazanı şimdi Ortadoğu ve Kafkasya´da
Digiturk üyelerinin konforu, Ariston Kombi ile garanti altında!
Ferroli’nin Yeni Kombisi “Domina N” Zor Kış Şartlarına Uyumlu Üretildi
Vaillant başarılı yetkili satıcılarını Dubai’de ağırladı
DOĞALGAZ FATURASINI NASIL AZALTIRSINIZ?
Ariston Thermo yeni kombi serisinin ilki olan CARES PREMIUM Samsun´da tanıtıldı
ARISTON YENİ MERKEZİNDE; EĞİTİM VE SHOWROOM BİR ARADA
Buderus´tan yepyeni bir değişim kampanyası
Bosch Termoteknik Yetkili Servislerini Kış Sezonuna Hazırladı
ARISTON’UN, YENİ YOĞUŞMALI KOMBİSİ CARES PREMIUM´LA TANIŞMA TURU DEVAM EDİYOR
ARISTON THERMO´DAN İÇİMİZİ ISITACAK BİR REKLAM
Buderus´un üstün yoğuşmalı teknolojisinin yeni ürünü: Logamax plus GB062
Yeni nesil Bosch yoğuşmalı kombi ile yakıttan tasarruf edin!
Beko Kombilerde kampanya
 RSS Girişler  RSS Yorumlar


Klima, Klima Fiyatları

Firma Rehberi, Firma Ekle, Firma Kaydet


Şu an sitede 782 ziyaretci bulunmaktadır.
Designed by IDS