Tasarruflu Kombiler / Yüksek Enerjili Tasarruflu Kombiler
Daikin N Serisi Klimalar

Sanko ile birlikte koşmaya karar verdik

Yorum Yaz
Etiketler:  , , , , , , , , , , , , , , , ,

(Airfel Riello)
Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu, distribütörlükle başlayan anlaşmanın, ileride bir pazarlama şirketi, üçüncü etapta ise bir imalat şirketi kurulmasına kadar gidebileceğini söylerken, Riello Yönetim Kurulu Başkanı Ettore Rieollo, Bundan sonra Sanko ile birlikte koşmaya karar verdik dedi.

Sanko Holdingin ısıtma, soğutma ve havalandırma alanında faaliyet gösteren şirketi Airfel, 90 ülkede faaliyet gösteren İtalyan Riello`nun kombilerinin Türkiye distribütörlüğünü üstlendi.


Airfel ve Riello arasındaki uzun vadeli ve geniş kapsamlı işbirliği anlaşması, Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu, Airfel Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Hamut, Airfel Genel Müdürü Hasan Önder ile Riello Yönetim Kurulu Başkanı Ettore Riello ve Riello Genel Müdürü Claudio Bianchini`nin katıldığı bir törenle imzalandı.


Abdülkadir Konukoğlu, Sanko`nun hep ``tekstilci`` bir şirket olarak bilindiğini, 1997`den sonra dünya tekstilindeki gelişmeleri de göz önüne alarak başka sektörlere yelken açtıklarını anlattı.


Grubun şu an 12-13 sektörde daha faaliyet gösterdiğini kaydeden Konukoğlu, Riello`nun grubun tekstil ve çimentodan sonra 3. İtalyan ortağı olacağını, ana gayelerinin karşılıklı iki firmanın ürünlerini Ar-Ge çalışmalarıyla daha ileriye götürmek olduğunu söyledi.


Konukoğlu, ``Distribütörlükle başlayan anlaşma, ilerde bir pazarlama şirketi, üçüncü etapta bir imalat şirketi kurulmasına kadar gidebilir`` dedi.


Tekstilin gruptaki payı yüzde 30-35`e düşürülecek


Soruları da yanıtlayan Konukoğlu, tekstilde küçülmenin söz konusu olmadığını belirterek, tekstili büyütmek yerine yenilemeyi tercih ettiklerini, ancak holding büyürken tekstilin ağırlığının azaldığını ifade etti.


Şu anda tekstilin grup içindeki payının yüzde 51 civarında olduğunu belirten Konukoğlu, 5 yıl sonra bu oranın yüzde 30-35`e düşürülmesinin planlandığını söyledi.


Konukoğlu, tekstilin kendisi için her zaman diğer sektörlere göre ayrı bir önemi olduğunu vurgulayarak, ``Biz tekstili Türkiye`nin en büyüğü yaptık. Tekstil bizim göz bebeğimiz. Bundan sonra da devam edeceğiz. Ama daha fazla büyütmeyeceğiz`` diye konuştu.


Hedef, Türk markasını dünyayla tanıştırmak


Ana hedeflerinin bir Türk markasını dünyayla tanıştırmak olduğunu dile getiren Konukoğlu, var olan bir markayı almanın veya ``joint venture`` yaparak büyümenin önemine işaret etti.


Konukoğlu, ``Neden Riello ismi Airfel ile birlikte kullanılıyor?`` sorusu üzerine de, Riello`nun daha önce Türkiye pazarına girdiğini hatırlatarak, isimlerin birlikte kullanılması konusunda kendilerinin ısrar ettiklerini kaydetti.


Türkiye ve diğer ülkelere dağıtım amaçlanıyor


Airfel Genel Müdürü Hasan Önder de 1999 yılında kurulan Airfel`in 2001`de Sanko Holding bünyesine katıldığını, 7 yıl içinde 60 kat büyüyerek 132 milyon dolarlık bir ciroya ulaştığını, bu yıl içinde ihracatta yüzde 300`lük bir büyüme beklediklerini söyledi.


Riello`nun Airfel`i seçmesine ilişkin de Hasan Önder, 3 yıl önce Türkiye pazarına giren şirketin ülkedeki potansiyelin bilincinde olduğunu belirtti.


Kendilerini etkileyen en önemli faktörün ise Riello`nun Ar-Ge merkezi olduğunu dile getiren Önder, şirketin ilk defa Riello isminin başka bir markayla yan yana kullanılmasına Türkiye`de izin verdiğini vurguladı.


Yapılan anlaşmanın sadece distribütörlük ile sınırlı kalmayacağına işaret eden Önder, ``Bundan sonraki adımda, Riello`nun know-how`ını kullanarak yeni bir şirket kurup, ürünlerin tüm Türkiye ve diğer ülkelere dağıtımını yapmayı amaçlıyoruz. Kurulacak firma, hem ısıtma hem de soğutma ürünlerini içerecek. Yeni şirket üzerinden dünyaya açılmak ve Riello`nun faaliyet gösterdiği ülkelerde de ürünlerimizi satabilmek istiyoruz. Bu şirketle inşallah ciromuz kadar ihracat yapacağız. Airfel, Riello`ya en az Sanko kadar sahip çıkacak`` şeklinde konuştu.


Airfel`in toplam 1,4 milyar dolarlık pazarda yüzde 39,5`lik paya sahip olduğunu, 2010 yılında ise kombi pazarının yüzde 10`una ulaşmayı hedeflediğini bildiren Önder, ``İlk üç şirket içinde yer alma hedefini de 3 yıl içinde gerçekleştireceğimizi düşünüyorum`` dedi.


Önder, Riello marka ürünlerin bir aksilik olmaması durumunda Nisan ayında tüketicilerle buluşacağını söyledi.


Riello 80 yıldır pazarda, 2 milyar dolarlık ciroya sahip


Riello Yönetim Kurulu Başkanı Ettore Riello da bir aile şirketi olan Riello`nun 80 yıldır bu pazarda bulunduğunu ve grubun yaklaşık 2 milyar dolarlık bir ciroya sahip olduğunu söyledi.


Airfel ile çok önemli bir fırsat teşkil edecek başlangıcın adımlarının attıklarını vurgulayan Riello, ``Bundan sonra Sanko ile birlikte koşmaya karar verdik`` dedi.


Pazara her zaman en iyiyi tek başına sunmak mümkün değil


Riello, işbirliğinin önemine dikkat çekerek, müşterek değerler paylaştıklarına inandıkları Sanko ile uzun süreli stratejik çalışmalar yapmak istediklerini ve pazara her zaman ``en iyi``yi tek başına sunmanın mümkün olmadığını ifade etti.


Riello Genel Müdürü Claudio Bianchini de, şirketin fabrikaları ve ürünleri hakkında katılımcılara bilgi vererek, ``Rekabetin son derece yoğun olduğu bu sektörde Türkiye pazarında ilk üç aktör arasında yer almayı ve sektörde yeni bir işbirliği başlatarak Türkiye dışında da aynı başarıyı elde etmeyi düşünüyoruz`` dedi. Ekonews

Haber ile ilgili Doküman ve Video Görüntüleri

Puanla: Oy Sayısı:0 Okunma:52160

Haber Hakkındaki Yorumlarınızı Lütfen Bizimle Paylaşın..

 

DİĞER HABERLER
Bir kombiden daha fazlası: Nitron Condense Yoğuşmalı Kombi
Baymak´tan Magnus Yer Tipi Premix Yoğuşmalı Kazan
ŞEHRİN İÇİNİ ISITAN HOLLANDALI GELDİ! MAGNUS YER TİPİ PREMIX YOĞUŞMALI KAZAN!
Bosch Class 6000 W İçinizi Isıtacak
Ariston Thermo başarıyı ödüllendirdi
Danfoss Döşemeden Isıtma Sistemleri, Teskon Sodex Fuarı´nın ilgi odağı oldu
Bosch´un yeni seri UNI3000F düşük sıcaklık kazanı şimdi Ortadoğu ve Kafkasya´da
Digiturk üyelerinin konforu, Ariston Kombi ile garanti altında!
Ferroli’nin Yeni Kombisi “Domina N” Zor Kış Şartlarına Uyumlu Üretildi
Vaillant başarılı yetkili satıcılarını Dubai’de ağırladı
DOĞALGAZ FATURASINI NASIL AZALTIRSINIZ?
Ariston Thermo yeni kombi serisinin ilki olan CARES PREMIUM Samsun´da tanıtıldı
ARISTON YENİ MERKEZİNDE; EĞİTİM VE SHOWROOM BİR ARADA
Buderus´tan yepyeni bir değişim kampanyası
Bosch Termoteknik Yetkili Servislerini Kış Sezonuna Hazırladı
ARISTON’UN, YENİ YOĞUŞMALI KOMBİSİ CARES PREMIUM´LA TANIŞMA TURU DEVAM EDİYOR
ARISTON THERMO´DAN İÇİMİZİ ISITACAK BİR REKLAM
Buderus´un üstün yoğuşmalı teknolojisinin yeni ürünü: Logamax plus GB062
Yeni nesil Bosch yoğuşmalı kombi ile yakıttan tasarruf edin!
Beko Kombilerde kampanya
 RSS Girişler  RSS Yorumlar


Klima, Klima Fiyatları

Firma Rehberi, Firma Ekle, Firma Kaydet


Şu an sitede 214 ziyaretci bulunmaktadır.
Designed by IDS