Tasarruflu Kombiler / Yüksek Enerjili Tasarruflu Kombiler
Daikin N Serisi Klimalar

Kombi hakkında bilinmesi gerekenler...

Yorum Yaz
Etiketler:  , , , , , , , , , , , , ,

(Airfel Kombi Siz misiniz?)
Ucuz, temiz, yüksek verimli ve çevreyle dost olan doğalgazla ısınma yöntemi giderek daha fazla kişi tarafından tercih ediliyor. Alışık olduğumuz diğer klasik ısınma yöntemlerine göre açık ara farkla daha avantajlı olmasından dolayı doğalgaz kullanımı sürekli teşvik ediliyor; doğalgazın daha da geniş kitlelere ulaşması amaçlanıyor. Çağdaş yaşamın ve bilinçlenmenin bir getirisi olarak doğalgazla birlikte kombiler de yavaş yavaş daha çok haneye girmeye başlıyor. Sağladığı kolaylıklar nedeniyle hayatımızın ayrılmaz bir parçası olmaya başlayan kombiler, yeni teknolojilerle kendini de yenilemekten geri durmuyor. Sizin için kombi hakkında bilmek isteyeceğiniz tüm bilgileri derledik.

KOMBİ NEDİR?

Kombi, hem evinizi ısıtan hem de sıcak su ihtiyacınızı karşılayan bir cihaz. Kombiler hafif, ufak, duvara asılabilen, kolay taşınabilen ve fazla yer kaplamadan her daireye bağımsız ısınma konforu sağlıyor. Kullandığınız kadar yakıyor ve o kadar ödüyorsunuz. TSE onaylı kombilerde baca tepmesi ve çekmemesi, aşırı ısınma, alev sönmesi, donma ve gaz kaçağına karşı her türlü önlem alınmış olduğu için son derece güvenliler.

KOMBİ ALIRKEN DİKKAT!

Öncelikle nasıl bir ürün alacağınız hakkında araştırma yapın. Tavsiye edilen cihazın ısıtma kapasitesinin ev için yeterli olup olmayacağını öğrenin. Kombide mutlaka TSE damgası arayın. Sadece kombinin alım maliyetini değil, tüketim bedeli ve servis maliyetini de göz önünde bulundurun. Bilinen, geniş servis ağı olan ve güçlü firmaların ürünlerini tercih edin.

Genelde teknik özellikleri aynı olmasına rağmen teknolojik gelişmeler sayesinde kombilerde daha fazla kullanım kolaylığı sağlandı. Daha gelişmiş kombiler dijital kontrol paneli, full alev modülasyonu, yoğuşma teknolojisi, ön karışım teknolojisi (yanma havası ayarı yapabilmesi), dış hava sondası ve oda termostatı ile kullanım, aşırı soğuklarda donmaya karşı koruma gibi ilave özelliklere sahip. Binada standartlara uygun müstakil bir baca mevcut ise bacalı, aksi halde hermetik kombi tercih edilmeli.

YOĞUŞMALI KOMBİLER

Bu tip kombiler duman gazı içindeki su buharını yoğuşturarak ve baca gazı sıcaklığını düşürerek ilave verim artışı ve enerji kazanıyorlar. Bu kombilerin en önemli özelliği az enerji tüketmeleri; bu yüzden işletme maliyetlerinin düşük olması. Ancak gerek cihaz fiyatlarının biraz yüksek olması, gerekse düşük sıcaklıkta çalışmasından dolayı daha fazla radyatör maliyeti getirdiğinden, yoğuşmalı sistemlerde ilk yatırım maliyeti yüksek oluyor. Uzun vade ise daha az enerji harcadıkları için kullanım maliyeti düşüyor; bu da bir avantaja dönüşüyor.

KOMBİNİN KAPASİTESİ NASIL BELİRLENİR?

Bir daireye kombi takmadan önce mekanın ısı kaybının ve coğrafi konumunun iyi hesaplanması gerekiyor. Bir daireyi ısıtabilmek için kombinin kapasitesini belirlemek gerek. Bu da ancak dairenin ısı kaybının hesaplanmasıyla belirlenebilir. Dairenin büyüklüğü, dış cepheye olan yüzeyleri, pencere ve kapı ölçüleri, açık kanat ölçüleri, ısı kaybını belirleyen en önemli faktörler. Örneğin metrekareleri birbirinden çok farklı olan iki daireye aynı kapasitedeki kombi takılmamalı. 100-120 metrekare daireler için 17-20 bin kcal/h kapasitelik bir kombi kullanılmalı. Ancak daire bodrum kattaysa ve nem sorunu varsa veya evdeki ısı kaybı yüksekse daha yüksek kapasiteli bir cihaz kullanmak gerekir. Kombi satın alırken yetkili servisin evin ısı kaybını hesaplamasını isteyin. Aksi takdirde düşük ya da yüksek kapasiteli bir kombi size yüksek bir elektrik faturasıyla ve ısınmayan bir evle geri dönecektir.

KOMBİ MONTAJI SIRASINDA NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Bacalı kombi aygıtı kullanılacak yerde öncellikle baca çekişi etüd edilmeli. Çünkü atık gaz, sıcaklığından dolayı genleşerek yükselir, doğal bir çekim ve baca vasıtasıyla dış ortama atılır. Havalandırma çok önemlidir. Bacalı kombi aygıtları yanma için gerekli havayı bulundukları ortamdan alırlar. Bu nedenle bacalı kombi cihazları, standartlara uygun yapılmış bir bacaya bağlanmalı. Bacalı kombiler 8 metreküp’ten daha küçük alanlara yerleştirilmemeli. Bu tip cihazların, bulundukları alandan en az 150 santimetrakare net geçişli atmosfere açılan havalandırma menfezleri bulunmalı. Bu menfezler kesinlikle kapatılmamalı. Bacalı kombiler banyo ve tuvaletlere yerleştirilmemeli. Hermetik kombi, yanma için gereken havayı dışardan alıp, baca gazlarını da dışarı atan, dolayısıyla bulunduğu mekanın havasını kullanmayan özellikte bir cihazdır. İçiçe geçmiş iki borudan birisi yanma havasını sağlar, diğeri ise baca gazını dışarı atar. Bu nedenle iç ortam havalandırma koşulları sorunu bulunmaz. Ortamdaki havayı tüketmedikleri ve baca çekiş problemi olmadığı için ortamdaki havayı kirletmezler. Hermetik kombiler genellikle evin dış ortama açılabilen herhangi bir yerine monte edilebilirler. Kapalı balkonlarda kullanılabilirler; ancak havalandırma menfezlerinin açık tutulması yine şarttır. Açık balkonlara monte edildiklerinde koruyucu bir kutu içinde muhafaza edilmeliler.

KOMBİ YETERİNCE ISITMIYORSA…

Böyle bir durumda ya kombinin kapasitesi düşük seçilmiştir ya evin izolasyonu kötüdür ya da yapılan sistemle ilgili bir hata vardır. Radyatörler eksik veya devir daim pompasının basıncı ve debisi düşük olabilir. Bu durumda teknik servisin gelip kontrol etmesi gerekir.

DAHA İYİ ISINIP, YAKIT TASARRUFU YAPABİLİRSİNİZ

Kombi sadece gündüz saatlerinde çalıştırıldığında gece boyunca soğuyan bina bloğunun ısınması oldukça zaman alır. Bu aynı zamanda enerji tüketimi büyük oranda artırır. Bu yüzden binanın dış hacminin soğumaması için geceleri düşük seviyede de olsa kombi çalışır vaziyette olmalı. Kombinin kısa süreliğine kapatılıp tekrar açılması yakıt sarfiyatını artırır. Çünkü kombinin eski sıcaklığına ulaşması için daha fazla yakıt harcaması gerekir. Kombiyi kapatmaktansa sıcaklığı düşük seviyelerde tutmak daha tasarruflu bir yaklaşımdır. Yakıt tasarrufu yapmak istenirse kullanılmayan odalardaki radyatörleri kapatmak daha uygundur. Kombi sisteminde bir pompa yardımıyla devir daimi söz konusu olduğunu ve bu nedenle en az üç peteğin çalışması gerektiğini unutmamak gerekir. Dubleks daireler söz konusu olduğunda ise aynı anda iki daireyi ısıtacak kapasitede bir kombi seçilmesi gerektiğini hatırlatalım.

Haber ile ilgili Doküman ve Video Görüntüleri

Puanla: Oy Sayısı:0 Okunma:51492

Haber Hakkındaki Yorumlarınızı Lütfen Bizimle Paylaşın..

 

DİĞER HABERLER
Bir kombiden daha fazlası: Nitron Condense Yoğuşmalı Kombi
Baymak´tan Magnus Yer Tipi Premix Yoğuşmalı Kazan
ŞEHRİN İÇİNİ ISITAN HOLLANDALI GELDİ! MAGNUS YER TİPİ PREMIX YOĞUŞMALI KAZAN!
Bosch Class 6000 W İçinizi Isıtacak
Ariston Thermo başarıyı ödüllendirdi
Danfoss Döşemeden Isıtma Sistemleri, Teskon Sodex Fuarı´nın ilgi odağı oldu
Bosch´un yeni seri UNI3000F düşük sıcaklık kazanı şimdi Ortadoğu ve Kafkasya´da
Digiturk üyelerinin konforu, Ariston Kombi ile garanti altında!
Ferroli’nin Yeni Kombisi “Domina N” Zor Kış Şartlarına Uyumlu Üretildi
Vaillant başarılı yetkili satıcılarını Dubai’de ağırladı
DOĞALGAZ FATURASINI NASIL AZALTIRSINIZ?
Ariston Thermo yeni kombi serisinin ilki olan CARES PREMIUM Samsun´da tanıtıldı
ARISTON YENİ MERKEZİNDE; EĞİTİM VE SHOWROOM BİR ARADA
Buderus´tan yepyeni bir değişim kampanyası
Bosch Termoteknik Yetkili Servislerini Kış Sezonuna Hazırladı
ARISTON’UN, YENİ YOĞUŞMALI KOMBİSİ CARES PREMIUM´LA TANIŞMA TURU DEVAM EDİYOR
ARISTON THERMO´DAN İÇİMİZİ ISITACAK BİR REKLAM
Buderus´un üstün yoğuşmalı teknolojisinin yeni ürünü: Logamax plus GB062
Yeni nesil Bosch yoğuşmalı kombi ile yakıttan tasarruf edin!
Beko Kombilerde kampanya
 RSS Girişler  RSS Yorumlar


Klima, Klima Fiyatları

Firma Rehberi, Firma Ekle, Firma Kaydet


Şu an sitede 295 ziyaretci bulunmaktadır.
Designed by IDS