Tasarruflu Kombiler / Yüksek Enerjili Tasarruflu Kombiler
Daikin N Serisi Klimalar

Sektörel bir kavram: YOĞUŞMA TEKNOLOJİSİ

Yorum Yaz
Etiketler:  , , , , , , , , , , ,

(Airfel Yoğuşmalı Kombi)

(Airfel Yoğuşma Tablosu)

(Airfel Yoğuşma Tablosu)
SU VE ENERJİ KAYNAKLARINDAKİ AZALMA TEHLİKESİNE KARŞI ÖNLEMLER ALINMAYA DEVAM EDİLİYOR. YOĞUŞMALI KOMBİLER ÇEVRE DOSTU OLDUKLARI KADAR ENERJİ TASARRUFUNDA SAĞLADIKLARI ÖNEMLİ PAYLA DİKKATİ ÇEKİYOR…

Küresel ısınmanın etkileri ekvatordan kutuplara kadar dünyanın her yerinde önemli derecede hissediliyor. Su ve enerji kaynaklarının azalma tehlikesine karşı alınabilecek önlemler devamlı tartışılıyor. Bu çerçevede bizim de evimizde kullandığımız beyaz eşyalar, banyo ve mutfak aksesuarları, kombi ve klimalar su ve enerji tasarrufunda çok önemli yer tutuyor. Artık bu ürünlerin güzel görüntülerinin yanı sıra daha az su ve elektrik harcayarak aynı fonksiyonu sağlamalarına dikkat ediliyor. Aynı zamanda hayli yüksek olan enerji giderleri yüzünden şişen faturalara bir önlem olarak da bu fonksiyonlar öne çıkıyor. Türkiye genelinde yoğuşmalı kombi kullanılması durumunda ciddi bir enerji tasarrufunun oluşacağı hesaplanıyor. Bunu parasal olarak ifade edersek yarım milyar YTL üzerinde olduğu tahmin ediliyor. Airfel yoğuşmalı kombiler full modülasyon sayesinde ve uygulanacak doğru projelerle düşük yakıt tüketimi sağlıyorlar. Premix Brulörlü Yoğuşmalı Kombiler; brülörde yanma öncesi hava ve gaz karışımı sağlayarak doğru yanma ile gaz tasarrufu sağlarken kapasitesini ihtiyaca göre ayarlayarak gereksiz yakıt tüketmiyor. Pompa ve fan da modülasyon yaparak yani ihtiyaca göre kapasitelerini kısarak elektrik tüketimini de azaltıyor. Ayrıca Airfel’in bu sene piyasaya süreceği reküparatörlü yoğuşmalı kombilerde tüketiciye uygun fiyat avantajı sağlayacak; Hermetik kombinin içerisine reküparatör denilen ikincil bir eşanjör yerleştirilerek atık gaz içerisinde bulunan su buharı ile kalorifer dönüş suyunu ısıtarak kombinin verim artırılması sağlanmış durumda.


YOĞUŞMA TEKNOLOJİSİ NEDİR?
Bu kavramı anlayabilmek için önce bazı değerlerin tanımına bakmak gerekiyor.
Alt Isıl Değer: İşletme şartlarında 1 metreküp gazın tam yanmasıyla açığa çıkan ısı miktarıdır. Başlangıç ve yanma ürünleri 25 oC sıcaklıktadır ve yanma sonucu oluşan su, buhar halindedir.
Üst Isıl Değer: İşletme şartlarında 1 metreküp gazın tam yanmasıyla açığa çıkan ısı miktarıdır. Başlangıç ve yanma ürünleri 25 oC sıcaklıktadır ve yanma sonucu oluşan su sıvı halindedir.
Yanma Denklemi:
Girenler Çıkanlar
CH4 + 2O2 + ISI (yanma için gerekli olan) è è CO2 + 2H2O + ISI ( yanma sonucu ortaya çıkan ısı )
Yanma denkleminde görüldüğü gibi, yanma sonucunda ortaya çıkan atık gaz içerisindeki su buharının gizli ısısı, özel bir eşanjör vasıtasıyla kalorifer dönüş suyuna aktarılır ve atık gazın içinde bulunan su buharının yoğuşması sağlanıyor. Kalorifer dönüş hattından gelen su, ön ısıtılarak eşanjöre girer ve suyun istenilen sıcaklığa daha az yakıt harcanarak ulaşmasına yardım ediyor. Yoğuşmalı sistemlerin daha verimli çalışabilmesi için kalorifer dönüş suyunun düşük sıcaklıkta olması gerekiyor. Özel brülör ve kazan yapısı sayesinde atık gaz emisyon değerleri düşük, çevre dostu bir sistemdir. Yoğuşmalı kombilerin kondens suyu mutlaka bulunduğu mahalin atık su giderine bağlanmalı. Kondes suyu PH değeri düşük olduğundan herhangi bir bahçe veya bitki sulamasında kullanılmamalı. Yoğuşmalı kombilerde de, hermetik kombilerde kullanılan bacalar kullanılabildiğinden yerel gaz dağıtım firmasının onayladığı uygun havalandırma koşullarına sahip yatak odası, tuvalet ve kapalı balkon gibi mekanlara monte edilmesinde sakınca yoktur.


NEDEN YOĞUŞMALI KOMBİ SEÇİLMELİ?
Baca gazı içersindeki su buharının gizli ısısı özel bir eşanjör vasıtasıyla geri kazanıldığı için konvansiyonel (klasik) kombilere göre daha verimlidir. Baca gazı sıcaklığının düşük olması sebebiyle yanma esnasında ve kalorifer tesisatında oluşan ısı kayıpları daha düşüktür. Yoğuşmalı kombilerde baca gazı sıcaklığı 45-55 oC iken konvansiyonel (klasik) kombilerde 120-140 oC civarındadır. Premix brulörlü kombiler klasik kombilere göre daha düşük yakıt tüketmektedir.
Yüksek verimli Yoğuşmalı kombilerde CO2 emisyon değerleri klasik kombilere göre daha düşük olduğundan çevreye dost cihazlardır. Bütün bu nedenler yoğuşmalı kombilerin tercih edilmesi için en önemli etkenlerdir. İş geliştirme departmanı Airfel’in belirlediği misyon çerçevesinde 2008 yılı ürün gamı içerisinde yoğuşmalı kombi seçeneklerini ve çeşitliliğini artırmak için bütün gücüyle çalışmakta.

YAZI: Fatih GÜLCEMAL - Isıtma Ürün Mühendisi

Haber ile ilgili Doküman ve Video Görüntüleri

Puanla: Oy Sayısı:0 Okunma:49681

Haber Hakkındaki Yorumlarınızı Lütfen Bizimle Paylaşın..

 

DİĞER HABERLER
Bir kombiden daha fazlası: Nitron Condense Yoğuşmalı Kombi
Baymak´tan Magnus Yer Tipi Premix Yoğuşmalı Kazan
ŞEHRİN İÇİNİ ISITAN HOLLANDALI GELDİ! MAGNUS YER TİPİ PREMIX YOĞUŞMALI KAZAN!
Bosch Class 6000 W İçinizi Isıtacak
Ariston Thermo başarıyı ödüllendirdi
Danfoss Döşemeden Isıtma Sistemleri, Teskon Sodex Fuarı´nın ilgi odağı oldu
Bosch´un yeni seri UNI3000F düşük sıcaklık kazanı şimdi Ortadoğu ve Kafkasya´da
Digiturk üyelerinin konforu, Ariston Kombi ile garanti altında!
Ferroli’nin Yeni Kombisi “Domina N” Zor Kış Şartlarına Uyumlu Üretildi
Vaillant başarılı yetkili satıcılarını Dubai’de ağırladı
DOĞALGAZ FATURASINI NASIL AZALTIRSINIZ?
Ariston Thermo yeni kombi serisinin ilki olan CARES PREMIUM Samsun´da tanıtıldı
ARISTON YENİ MERKEZİNDE; EĞİTİM VE SHOWROOM BİR ARADA
Buderus´tan yepyeni bir değişim kampanyası
Bosch Termoteknik Yetkili Servislerini Kış Sezonuna Hazırladı
ARISTON’UN, YENİ YOĞUŞMALI KOMBİSİ CARES PREMIUM´LA TANIŞMA TURU DEVAM EDİYOR
ARISTON THERMO´DAN İÇİMİZİ ISITACAK BİR REKLAM
Buderus´un üstün yoğuşmalı teknolojisinin yeni ürünü: Logamax plus GB062
Yeni nesil Bosch yoğuşmalı kombi ile yakıttan tasarruf edin!
Beko Kombilerde kampanya
 RSS Girişler  RSS Yorumlar


Klima, Klima Fiyatları

Firma Rehberi, Firma Ekle, Firma Kaydet


Şu an sitede 897 ziyaretci bulunmaktadır.
Designed by IDS