Tasarruflu Kombiler / Yüksek Enerjili Tasarruflu Kombiler
Daikin N Serisi Klimalar

Vatandaşlara Baca Temizliği Uyarısı

Etiketler:  , , ,

(..)
Her yıl sonbahar ve kış aylarında, onlarca vatandaşın soba, şofben ve baca zehirlenmeleri nedeniyle hayatını kaybettiği belirtilerek baca bakımları ve temizliklerinin sonbahar aylarında mutlaka yaptırılması gerektiği belirtildi

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Makine Mühendisleri Odası Trabzon Şube Başkanı Şaban Bülbül, her yıl sonbahar ve kış aylarında, onlarca vatandaşın soba, şofben ve baca zehirlenmeleri nedeniyle hayatını kaybettiğini hatırlattı. Baca bakımları ve temizliklerinin sonbahar aylarında mutlaka yaptırılması gerektiğine dikkat çeken Bülbül, “Bu konuda yerel yönetimlere, ısıtma cihaz ve ekipmanlarını satan firmalara, bina yöneticilerine ve yurttaşlarımıza önemli sorumluluklar düşmektedir” dedi.

Bülbül, alınacak basit tedbirlerle üzücü olayların önüne geçilebileceğini kaydederek şu uyarılarda bulundu:

“Yatmadan önce sobaya kesinlikle yeni yakıt konulmamalıdır. Alçak basınçlı havalarda ölüm olayları artmaktadır. Bacalar, standartlara uygun değilse alçak basınçlı ve çok rüzgarlı havalarda soba ve şofben yakılmamalıdır. Baca bakımları ve temizlikleri sonbahar aylarında mutlaka yaptırılmalıdır. Tekniğine uygun yapılmamış, temizliği ve bakımı yapılmayan bacalar zehirlenmelere ve yangınlara neden olur. Bacalar, kömür gibi fazla miktarda is bırakan yakıt kullanıldığı takdirde 2 ayda bir, diğer yakıtlar (sıvı ve gaz gibi) kullandığı takdirde ise 3 ayda bir temizlettirilmelidir. Kullanılan yakıtın standartlara uygunluğu kontrol edilmeli, izin belgesi olmayan satıcılardan kaçak yakıt alınmamalıdır. Kaçak yakıtlar zehirlenmelere ve ekipmanların bozulmasına neden olabilir. Bacalar standartlara uygun yaptırılmalı; baca çekişini arttırmak için baca yalıtımı yaptırılmalıdır. Pencere veya duvar delinerek yapılan bacada delinen kısımda sızdırmazlık sağlanmasına mutlaka dikkat edilmelidir. Dumanın geri tepmesini önlemek için bacaların en üst noktasının, çatının en üst noktasından 1.5 metre daha yüksek olması sağlanmalı ve baca şapkası takılması ihmal edilmemelidir.

Kullanılan her türlü ısıtma cihaz ve ekipmanlarının kalite belgesine haiz olup olmadığına bakılması gerektiğini de vurgulayan Bülbül Garanti Kalitesiz, garanti belgesi ve yetkili servisi olmayan ucuz ve kalitesiz ithal ekipmanlar satın alınmamalıdır. Banyoya şofben ve kombi kesinlikle takılmamalıdır. Soba, kat kaloriferi, şofben ve kombi alırken, mutlaka yetkili servislerine montaj yaptırılarak çalışır halde teslim alınmaya çalışılmalıdır. Alınacak soba, kat kaloriferi, şofben, kombi ve klima kapasitesinin kullanılacak mekana uygunluğu yetkili servis ve mühendislerce incelenerek ve projelendirilerek karar verilmelidir” ifadelerini kullandı.

Haber ile ilgili Doküman ve Video Görüntüleri

Puanla: Oy Sayısı:0 Okunma:20470
DİĞER HABERLER
Bir kombiden daha fazlası: Nitron Condense Yoğuşmalı Kombi
Baymak´tan Magnus Yer Tipi Premix Yoğuşmalı Kazan
ŞEHRİN İÇİNİ ISITAN HOLLANDALI GELDİ! MAGNUS YER TİPİ PREMIX YOĞUŞMALI KAZAN!
Bosch Class 6000 W İçinizi Isıtacak
Ariston Thermo başarıyı ödüllendirdi
Danfoss Döşemeden Isıtma Sistemleri, Teskon Sodex Fuarı´nın ilgi odağı oldu
Bosch´un yeni seri UNI3000F düşük sıcaklık kazanı şimdi Ortadoğu ve Kafkasya´da
Digiturk üyelerinin konforu, Ariston Kombi ile garanti altında!
Ferroli’nin Yeni Kombisi “Domina N” Zor Kış Şartlarına Uyumlu Üretildi
Vaillant başarılı yetkili satıcılarını Dubai’de ağırladı
DOĞALGAZ FATURASINI NASIL AZALTIRSINIZ?
Ariston Thermo yeni kombi serisinin ilki olan CARES PREMIUM Samsun´da tanıtıldı
ARISTON YENİ MERKEZİNDE; EĞİTİM VE SHOWROOM BİR ARADA
Buderus´tan yepyeni bir değişim kampanyası
Bosch Termoteknik Yetkili Servislerini Kış Sezonuna Hazırladı
ARISTON’UN, YENİ YOĞUŞMALI KOMBİSİ CARES PREMIUM´LA TANIŞMA TURU DEVAM EDİYOR
ARISTON THERMO´DAN İÇİMİZİ ISITACAK BİR REKLAM
Buderus´un üstün yoğuşmalı teknolojisinin yeni ürünü: Logamax plus GB062
Yeni nesil Bosch yoğuşmalı kombi ile yakıttan tasarruf edin!
Beko Kombilerde kampanya
 RSS Girişler  RSS Yorumlar


Klima, Klima Fiyatları

Firma Rehberi, Firma Ekle, Firma Kaydet


Şu an sitede 1116 ziyaretci bulunmaktadır.
Designed by IDS