Tasarruflu Kombiler / Yüksek Enerjili Tasarruflu Kombiler
Airfel Japon Kombi

TÜRK TESİSAT MÜHENDİSLERİ DERNEĞİ BASIN AÇIKLAMASI

Yorum Yaz
Etiketler:  , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

(TÜRK TESİSAT MÜHENDİSLERİ DERNEĞİ)
01/01/2009 tarihinde Ankara´da elim bir doğalgaz faciası sonucu yedi genç evladımızı kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz.

Ankara doğalgaz kullanmaya başlayan ilk kentimiz olması nedeniyle, en acı tecrübeleri fazlasıyla yaşamak zorunda kalmış, geçen 19 yılda kaydedilen doğalgaz kazaları sonucunda 100 den fazla vatandaşımız hayatını kaybetmiştir.

Doğalgaz, verimli kullanılabilen temiz bir yakıt olmasına rağmen, can kayıplarının hemen hemen tamamı yeterince çekmeyen bacaların geri tepmesi sonucu, atık gaz zehirlenmeleriyle gerçekleşmiştir.

Doğalgazın ilk kullanımından bu güne kadar geçen zaman içinde EGO Genel Müdürlüğü sürekli olarak yönetmeliklerini geliştirmeye ve özellikle baca konusunu disipline etmeye çalışmıştır. Başlangıçta, bacalara EGO tarafından yapılan bir kontrol işlemiyle izin verilmiş, 1991 ve daha sonrasında bireysel ve ortak baca yapım kuralları belirlenmiş, baca yüksekliklerine sınırlama getirilmiş, emniyet tedbiri olarak bacalı cihazlara geri tepme anında gazı kesecek baca sensörlerinin kullanımı zorunlu tutulmuş, son yıllarda da tüm doğalgaz bacalarının paslanmaz çelikten yapılması şart koşulmuş ve asgari baca standartlarını sağlayamayan binalarda ise hermetik doğalgaz cihazlarının kullanımı öngörülmüştür. Ancak, EGO Genel Müdürlüğü´nün tüm çabalarına rağmen bacaların neden olduğu can kayıpları önlenememiştir.

Halk arasında temiz bir yakıt olarak bilinen doğalgazın kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli husus, yaktın bileşiminde bulunan hidrojenin yanma sonucu oluşturduğu su buharının bacalarda yaptığı tahribattır. Özellikle, tuğladan yapılmış olan bacalarda yoğuşma sonucu açığa çıkan su, harç ve kum gibi malzemeleri baca dibine taşıyarak biriktirmekte, kullanıcılar tarafından temiz zannedilen bacalar zamanla tıkanmaktadır. Tam yükte çalışan 20.000 Kcal/h kapasiteli bir doğalgaz cihazının saatte yaklaşık olarak 4.0 Kg su buharı ürettiği düşünüldüğünde, konunun önemi kolayca anlaşılmaktadır.

Üzülerek belirtilmektedir ki, geçen 19 yıl boyunca, insanımız baca temizliği ve bakımı alışkanlığını kazanamamış, Resmi Kurumlar tarafından da baca temizliği konusunda bir zorunluluk getirilememiştir. İşletmeye alındığından bu yana hiç müdahale edilmeyen sayısız bacanın varlığı, ilk dönemlerde piyasaya sunulan cihazlarda baca gazı sensörü kullanımının zorunlu olmadığı, yeterince çekmeyen bacalarda baca gazı sensörlerinin iptal edilmiş olabileceği dikkate alındığında, kullanıcılar açısından risk oluşturmaya devam eden pek çok bacalı doğalgaz cihazından söz etmek mümkündür.

Açık yanma hücreli cihazlar baca çekiş etkisiyle, negatif basınçta çalışması gereken cihazlardır. İyi yapılmamış, izolasyonsuz baca imalatları, ilk yanma sırasında soğuk bacalardaki ters hava akımları, çalışmayan sensörler, cihaz mahalline taze hava girişi sağlayan menfezlerin kapatılması, ortak bacalarda muntazam olmayan birleştirme şekilleri nedeniyle diğer bölümlere sızabilecek atık gazlar ile yetersiz baca yükseklikleri, can güvenliğini her zaman tehdit eden unsurlar olarak değerlendirilmektedir. Her hangi bir anda, sayılan olumsuzluklardan bir veya bir kaçının gerçekleşmesi, istenmeyen olayların tezahürü için yeterli nedendir.

Ankara´da yaklaşık 19 yıllık süreçte kazanılan bilgi birikimi ve yaşanan tecrübeler göz önüne alındığında, müessif olayların tekrarlanmaması için önerilerimiz;

1. Ülkemizdeki bütün yerel gaz kuruluşları´nın kayıtları esas alınarak, başlangıçtan bu güne kadar bacalı cihaz kullanan tüm abonelerin envanteri çıkarılmalıdır.

2. Kullanıcının inisiyatifine bırakılmaksızın, kurulacak eğitimli ekiplerle tüm bacalı cihazlar ve bacalar kontrol edilmelidir.

3. Mevcut tüm doğalgaz bacalarının içten paslanmaz çelik ile kaplanması zorunluluğu getirilmeli, bu şartı sağlayamayan binalarda mevcut açık yanma hücreli cihazlar kesinlikle hermetik tiplerle değiştirilmelidir.

4. Baca gazı sensörü olmayan cihazların kullanımına izin verilmemeli, mümkünse sensör ilavesi yapılmalıdır.

5. Açık yanma hücreli cihazların bulunduğu mahallerde karbonmonooksit sensörü kullanımı zorunlu olmalıdır. Söz konusu sensörün gerekli hallerde doğalgazı kesmesi ve sesli alarm vermesi sağlanmalıdır.

6. Cihazları bacaya bağlayan alümiyum flex borular, mutlaka paslanmaz çelik fleks borularla değiştirilmelidir.

7. Bacaların yapımı, bakımı ve temizliği konusunda uzman ve eğitimli kişiler görev almalı, bu hususta gerekli yasal düzenlemeler yapılmalıdır. Peryodik baca temizliği ile cihazların yıllık bakımı yerel gaz kuruluşları tarafından zorunlu hale getirilmelidir.

Kaybettiğimiz gençlerimizin yakınlarının ve tüm halkımızın acısını paylaşıyor, hatalar zincirinden kaynaklanan benzer olayların tekrarlanmamasını diliyoruz.


Abdullah BİLGİN
TTMD Yönetim Kurulu Başkanı
Ankara, 02/01/2009

Haber ile ilgili Doküman ve Video Görüntüleri

Puanla: Oy Sayısı:0 Okunma:51794

Haber Hakkındaki Yorumlarınızı Lütfen Bizimle Paylaşın..

 

DİĞER HABERLER
Bir kombiden daha fazlası: Nitron Condense Yoğuşmalı Kombi
Baymak´tan Magnus Yer Tipi Premix Yoğuşmalı Kazan
ŞEHRİN İÇİNİ ISITAN HOLLANDALI GELDİ! MAGNUS YER TİPİ PREMIX YOĞUŞMALI KAZAN!
Bosch Class 6000 W İçinizi Isıtacak
Ariston Thermo başarıyı ödüllendirdi
Danfoss Döşemeden Isıtma Sistemleri, Teskon Sodex Fuarı´nın ilgi odağı oldu
Bosch´un yeni seri UNI3000F düşük sıcaklık kazanı şimdi Ortadoğu ve Kafkasya´da
Digiturk üyelerinin konforu, Ariston Kombi ile garanti altında!
Ferroli’nin Yeni Kombisi “Domina N” Zor Kış Şartlarına Uyumlu Üretildi
Vaillant başarılı yetkili satıcılarını Dubai’de ağırladı
DOĞALGAZ FATURASINI NASIL AZALTIRSINIZ?
Ariston Thermo yeni kombi serisinin ilki olan CARES PREMIUM Samsun´da tanıtıldı
ARISTON YENİ MERKEZİNDE; EĞİTİM VE SHOWROOM BİR ARADA
Buderus´tan yepyeni bir değişim kampanyası
Bosch Termoteknik Yetkili Servislerini Kış Sezonuna Hazırladı
ARISTON’UN, YENİ YOĞUŞMALI KOMBİSİ CARES PREMIUM´LA TANIŞMA TURU DEVAM EDİYOR
ARISTON THERMO´DAN İÇİMİZİ ISITACAK BİR REKLAM
Buderus´un üstün yoğuşmalı teknolojisinin yeni ürünü: Logamax plus GB062
Yeni nesil Bosch yoğuşmalı kombi ile yakıttan tasarruf edin!
Beko Kombilerde kampanya
 RSS Girişler  RSS Yorumlar






Klima, Klima Fiyatları

Firma Rehberi, Firma Ekle, Firma Kaydet


Şu an sitede 307 ziyaretci bulunmaktadır.
Designed by IDS