Tasarruflu Kombiler / Yüksek Enerjili Tasarruflu Kombiler
Airfel Japon Kombi

Bu tehlikenin farkında değiliz.

Yorum Yaz
Etiketler:  , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

(Baca Kontrolü)
Havaların soğuması üzerine yakılmaya başlanan sobalar, beraberinde getirdiği tehlikeden habersiz olan ve gerekli önlemi almayanlar için ölüm riski taşıyor.

Tesisat Mühendisleri ve İşadamları Derneği (TEMSİAD) Başkanı Şaban Bozdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, doğal gaz ve elektrik zamlarının ardından, kömür sobası kullanımının arttığını belirterek, buna bağlı yaşanabilecek karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı vatandaşların dikkatli olması gerektiğini söyledi.

Baca bağlantısının yanlış yapılması, sobaların yanlış yakılması veya kullanımı gibi etkenlerin lodoslu havalarda karbonmonoksit gazı zehirlenmelerine yol açtığına dikkati çeken Bozdemir, bu konuda alınacak basit önlemlerin büyük önem taşıdığını ifade etti.

Bozdemir, karbonmonoksit gazının, kokusuz ve renksiz olması nedeniyle fark edilemediğine işaret ederek, özellikle uykuda yaşanan zehirlenmelerin ölümle sonuçlandığını, bu yüzden lodosun sık yaşandığı kentlerde çok dikkatli olunması gerektiğini vurguladı.

MUTLAKA BACA BAŞLIĞI KULLANILMALI
Yapılan uyarılara rağmen ülke genelinde iki ay içinde ölümle sonuçlanan karbonmonoksit gazı zehirlenmelerinin yaşandığını anlatan Bozdemir, bacalar için alınması gereken tedbirleri şöyle sıraladı:
´´Türkiye´de her yıl binlerce kişi, bilinçsiz soba seçimi ve uygun olmayan yakma yöntemi yüzünden meydana gelen karbonmonoksit zehirlenmesi sonucu hastanelik oluyor, yüzlercesi de hayatını kaybediyor. Böyle kötü sonuçlarla karşılaşmamak için baca temizliğini yaptırmayanlar, hemen yaptırmalı. Kömür kullananlar iki ayda bir, sıvı ve gaz gibi diğer yakıtları kullananlar ise en fazla 3 ayda bir bu temizliği yenilemelidir. Bacalar standartlara uygun yaptırılmalıdır. Baca gazlarının soğumasını azaltmak, baca tepmesini önlemek ve hava şartlarının etkisini azaltmak için bacalar mutlaka yalıtılmalıdır. Baca yüksekliği 3,5-5 metre aralığında olmalıdır. Mutlaka baca başlığı kullanılmalıdır. Bacalar çatıdan en az 1 metre daha yüksek olmalıdır. Bacalar kesinlikle yatak odalarından ve havalandırma boşluklarından geçirilmemelidir.´´

Bozdemir, kömürlü soba alırken, TSE standartlarına uygunluğuna dikkat edilmesi ve kötü kömür kullanılmaması gerektiğini söyledi.

Sobanın aşırı doldurulmamasının önemine değinen Bozdemir, aksi durumda sobanın duman yolunun daraldığını ve baca çekişinin zayıfladığını belirtti.

KOMBİLERE DE DİKKAT
Kömür sobalarının yanı sıra doğal gaz sobaları, kombi, şofben gibi doğal gaz ve LPG ile çalışan ısıtma cihazlarında da baca emniyetinin çok önemli olduğunu ifade eden Bozdemir, bu cihazlardaki baca bağlantılarının sürekli kontrol edilmesi gerektiğini ve yandığı ortamda havalandırma penceresi bulunmasının da şart olduğunu anlattı.

Bozdemir, doğal gaz kullananların yetkisiz firmalara dönüşüm yaptırmaması gerektiğine dikkati çekerek, ucuz ve kalitesiz malzeme kullanan ve teknik yeterliliği olmayan kişilerin yaptığı tesisatların kesinlikle güvenli olmadığını bildirdi.

Özellikle lodoslu havalarda yatmadan önce sobaya kesinlikle yeni yakıt konulmamasını ve bacaların standartlara uygun olmaması halinde soba yakılmaması gerektiğini dile getiren Bozdemir, ´´Ayrıca alacağınız her türlü ısıtma cihazının kalite belgesi bulunmalıdır. Alınacak cihazın kapasitesinin kullanılacak mekana uygunluğu da uzmanlarca incelenmelidir´´ diye konuştu.

Haber ile ilgili Doküman ve Video Görüntüleri

Puanla: Oy Sayısı:0 Okunma:52401

Haber Hakkındaki Yorumlarınızı Lütfen Bizimle Paylaşın..

 

DİĞER HABERLER
Bir kombiden daha fazlası: Nitron Condense Yoğuşmalı Kombi
Baymak´tan Magnus Yer Tipi Premix Yoğuşmalı Kazan
ŞEHRİN İÇİNİ ISITAN HOLLANDALI GELDİ! MAGNUS YER TİPİ PREMIX YOĞUŞMALI KAZAN!
Bosch Class 6000 W İçinizi Isıtacak
Ariston Thermo başarıyı ödüllendirdi
Danfoss Döşemeden Isıtma Sistemleri, Teskon Sodex Fuarı´nın ilgi odağı oldu
Bosch´un yeni seri UNI3000F düşük sıcaklık kazanı şimdi Ortadoğu ve Kafkasya´da
Digiturk üyelerinin konforu, Ariston Kombi ile garanti altında!
Ferroli’nin Yeni Kombisi “Domina N” Zor Kış Şartlarına Uyumlu Üretildi
Vaillant başarılı yetkili satıcılarını Dubai’de ağırladı
DOĞALGAZ FATURASINI NASIL AZALTIRSINIZ?
Ariston Thermo yeni kombi serisinin ilki olan CARES PREMIUM Samsun´da tanıtıldı
ARISTON YENİ MERKEZİNDE; EĞİTİM VE SHOWROOM BİR ARADA
Buderus´tan yepyeni bir değişim kampanyası
Bosch Termoteknik Yetkili Servislerini Kış Sezonuna Hazırladı
ARISTON’UN, YENİ YOĞUŞMALI KOMBİSİ CARES PREMIUM´LA TANIŞMA TURU DEVAM EDİYOR
ARISTON THERMO´DAN İÇİMİZİ ISITACAK BİR REKLAM
Buderus´un üstün yoğuşmalı teknolojisinin yeni ürünü: Logamax plus GB062
Yeni nesil Bosch yoğuşmalı kombi ile yakıttan tasarruf edin!
Beko Kombilerde kampanya
 RSS Girişler  RSS Yorumlar


Klima, Klima Fiyatları

Firma Rehberi, Firma Ekle, Firma Kaydet


Şu an sitede 775 ziyaretci bulunmaktadır.
Designed by IDS